SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Fruktskål 9343367
*
nr 934 3367
Fruktskål
Silver, Importstämplar, höjd: 13 cm, diameter: 23 cm
Utrop:
1.500 kr
Såld:
1.200 kr
Sista tid för bud online:
måndag 12 januari 2015
kl 19:52:56
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
22/12 10:51:27
1
300 kr
22/12 12:28:08
2
600 kr
23/12 01:14:13
3
400 kr
23/12 01:14:13
2
450 kr (Budbetjänt)
27/12 15:15:50
4
500 kr
27/12 15:15:50
2
600 kr (Budbetjänt)
2/1 18:58:46
5
700 kr
3/1 16:29:03
6
800 kr
12/1 14:48:51
7
900 kr
12/1 19:44:08
8
Vinnande bud
12/1 19:47:56
9
1.100 kr
12/1 19:47:56
8
(budbetjänt)
12/1 19:50:45
8
justering av budtak
Läs om budbetjänten
- Specialauktion
12 jan
e-auktion
Årets första auktion innehåller en liten specialavdelning med 24 verk av Stockholmsfödda konstnären Stefan Tunedal. Tunedal är född 1959.
Läs mer om e-auktion
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16.
Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: fruktskål importstämplar silver ädelmetall
-
7012 Bestick
32 delar, Rostfritt, Nobel, Gunnar Cyrén (1931-201..//
Aktuellt bud: 2.400 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
13 maj kl 20:52
-
7015 Bestick
7 delar, silver, 1700-/1800-tal. Längd: 19-21,5. V..//
Aktuellt bud: 2.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
13 maj kl 18:39
-
6073 Bestick
88 delar, Nysilver, Gense, Svenskt Spets, 60 kniva..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
13 maj kl 18:00
-
7039 Champagnevispar
18 st, Nysilver, St & Co. Längd: 16 cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
13 maj kl 20:42
-
7055 Fat
+ kaffeskedar, 1 + 10 delar, silver. Längd: 11 cm,..//
Aktuellt bud: 400 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
13 maj kl 20:05
-
7345 Frukostset
Brödhållare + knivställ, nysilver. Höjd: 23 cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
13 maj kl 20:34
*
Fruktskål
Läs om budbetjänten
Läs mer om e-auktion
nr 934 3367
Fruktskål
Silver, Importstämplar, höjd: 13 cm, diameter: 23 cm
Utrop: | 1.500 kr |
---|---|
Såld: | 1.200 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 12 januari 2015 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
22/12 10:51:27 | 1 | 300 kr |
22/12 12:28:08 | 2 | 600 kr |
23/12 01:14:13 | 3 | 400 kr |
23/12 01:14:13 | 2 | 450 kr (Budbetjänt) |
27/12 15:15:50 | 4 | 500 kr |
27/12 15:15:50 | 2 | 600 kr (Budbetjänt) |
2/1 18:58:46 | 5 | 700 kr |
3/1 16:29:03 | 6 | 800 kr |
12/1 14:48:51 | 7 | 900 kr |
12/1 19:44:08 | 8 | Vinnande bud |
12/1 19:47:56 | 9 | 1.100 kr |
12/1 19:47:56 | 8 | (budbetjänt) |
12/1 19:50:45 | 8 | justering av budtak |
Läs om budbetjänten
- Specialauktion
12 jan
e-auktion
Ã…rets första auktion innehÃ¥ller en liten specialavdelning med 24 verk av Stockholmsfödda konstnären Stefan Tunedal. Tunedal är född 1959.Läs mer om e-auktion
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: fruktskål importstämplar silver ädelmetall
-
7012 Bestick
32 delar, Rostfritt, Nobel, Gunnar Cyrén (1931-201..//
Aktuellt bud: 2.400 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
13 maj kl 20:52 -
7015 Bestick
7 delar, silver, 1700-/1800-tal. Längd: 19-21,5. V..//
Aktuellt bud: 2.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
13 maj kl 18:39 -
6073 Bestick
88 delar, Nysilver, Gense, Svenskt Spets, 60 kniva..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
13 maj kl 18:00
-
7039 Champagnevispar
18 st, Nysilver, St & Co. Längd: 16 cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
13 maj kl 20:42 -
7055 Fat
+ kaffeskedar, 1 + 10 delar, silver. Längd: 11 cm,..//
Aktuellt bud: 400 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
13 maj kl 20:05 -
7345 Frukostset
Brödhållare + knivställ, nysilver. Höjd: 23 cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
13 maj kl 20:34